Jak chronić historyczne centra miast?
Park Kulturowy?
Wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Limity turystów?
Wrocław udowadnia, że można inaczej!
Wrocław to miasto z ponad 1000-letnią historią, które idzie o krok dalej. Łączy tradycję z nowoczesnością. Na parkingu przy Narodowym Forum Muzyki powstaje innowacyjny, pierwszy w Polsce, punkt przeładunkowy. To z niego rowerami cargo będą realizowane dostawy w centrum Wrocławia. To nie tylko ochrona naszego dziedzictwa, ale także krok w stronę nowoczesnej logistyki miejskiej!
To także namacalny dowód na to, że współpraca między miastem, środowiskiem akademickim, przedsiębiorcami i mieszkańcami jest najlepszą metodą na tworzenie integralnych rozwiązań.
Dane mówią same za siebie: obecnie (stan na 2024r.) 81,5% dostaw jest realizowanych pojazdami spalinowymi, a tylko 5% elektrycznymi. Co ciekawe, 5,8% dostaw obsługiwane jest przez rowery, co pokazuje ogromny potencjał do zmian.
Dlaczego to rozwiązanie jest kluczowe?
- mniej hałasu i zanieczyszczeń dla mieszkańców;
- większa dostępność czasowa dostaw;
- redukcja emisji CO2;
- więcej przestrzeni dzięki mniejszej liczbie samochodów dostawczych.
Zespół Doradców Gospodarczych TOR w dniu 17 lipca br. dołączył do sygnatariuszy porozumienia na rzecz poprawy jakości obsługi towarowej w historycznym centrum Wrocławia.
W skład tej inicjatywy wchodzą m.in. Allegro, PSNM – We drive new mobility!, NoaTech, Politechnika Wrocławska, MAKRO Polska, Amazon, Interparking, InPost, DPD Polska Sp z o.o., Wrocławskie Inwestycje, Odrzańska Izba Gospodarcza, Wrocławskie Mieszkania sp. z.o.o, Sieć Badawcza Łukasiewicz, GLS, Polska Unia Aktywności Mobilnej i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Dzięki wspólnym wysiłkom miasta i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, mamy nadzieję na realną poprawę logistyki miejskiej. To partnerstwo to dowód, że nowoczesność i tradycja mogą iść w parze, przynosząc korzyści różnym interesariuszom.
Czy Wrocław stanie się liderem zeroemisyjnych dostaw? Według nas, wszystko na to wskazuje.