Miejski Obszar Funkcjonalny Siedlce przeznaczy ponad 100 milionów złotych na coś, co zmieni codzienne życie mieszkańców i całego regionu. Dzięki ogromnemu dofinansowaniu, które Siedlce i sąsiednie gminy zdobyły w ramach naboru Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przyszłość transportu i mobilności miejskiej w tym rejonie wygląda naprawdę obiecująco.
Największy kawałek tego tortu, 78 milionów złotych, trafi do Miasta Siedlce, a reszta zasili gminy: Kotuń, Mokobody, Wiśniew i Zbuczyn. Co to oznacza? Że wkrótce zobaczymy w regionie, między innymi:
- nowoczesne centra przesiadkowe z wiatami rowerowymi i energią z OZE,
- ścieżki rowerowe i drogi dla pieszych,
- stacje ładowania dla elektrycznych autobusów.
Te działania cieszą nas szczególnie dlatego, iż wpisują się w Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Dokument ten mieliśmy okazję przygotować w zeszłym roku. To kolejny przykład, kiedy życie dokumentu strategicznego nie kończy się na jego uchwaleniu. Dopiero wtedy się zaczyna, wchodząc w najważniejszą fazę – fazę realizacji.
To na razie pierwszy, ale jak ważny krok do realizacji większych celów, wskazanych w SUMP. Tymi celami są zintegrowany transport publiczny czy rozwój aktywnej mobilności, które MOF Siedlce ma zrealizować do 2030 roku.
Wkrótce mieszkańcy Siedlec i okolic będą korzystać nie tylko z zeroemisyjnych autobusów, ale również z nowoczesnych systemów informacji pasażerskiej, węzłów przesiadkowych w okolicach przystanków kolejowych czy rozbudowanej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. To wszystko poprawia jakość życia mieszkańców. Pokazuje również, że klucz do zmiany rzeczywistości na poziomie lokalnym to efektywna, kompleksowa i dobrze skoordynowana współpraca oraz konsekwentne wdrażanie przyjętych planów.
Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.