Nieład w rozkładach jazdy, zbyt wiele podmiotów zajmujących się organizacją i wykonywaniem przewozów, chaos informacyjny przejawiający się niespójnym oznaczeniem linii czy zbyt dużą liczbą wariantów niektórych linii. To tylko część problemów, z którymi mierzą się pasażerowie.
Aby przygotować „Analizę możliwości integracji transportu autobusowego w metropolii warszawskiej”, musieliśmy skontaktować się z każdym z powyższych podmiotów i pozyskać dane o liniach, taborze, przystankach czy informacjach pasażerskich. Stąd też wyzwaniem było nawet ustalenie, kto organizuje przewozy na poszczególnych obszarach. Jak się okazało, w niektórych gminach linie autobusowe uruchamiane są przez kilka różnych podmiotów, bez wspólnej taryfy czy koordynacji tras.
Dlatego w analizie wskazujemy konkretne rekomendacje:
- integracja organizacyjna – wybór konkretnego wariantu organizacji przewozów (porozumienia międzygminne i powiatowe, związek metropolitalny, związek powiatowo-gminny czy spółka kapitałowa samorządów);
- zintegrowana taryfa biletowa – jeden bilet na wszystkie środki transportu w regionie;
- spójna informacja pasażerska – od stworzenia jednolitej bazy przystanków przez ujednolicenie nazw, identyfikacji wizualnej czy oznaczeń pojazdów do przygotowania koncepcji technicznej wspólnego systemu informacji uwzględniającego system lokalizacji pojazdów.
To tylko wybrane kroki, które pozwolą uporządkować istniejący chaos i postawić transport publiczny na właściwe tory. A wszystko to w regionie zamieszkanym przez ponad 3,2 miliona mieszkańców, gdzie każdy dzień bez zmian to kolejne utrudnienia dla pasażerów i samorządów.
Już dziś podczas konferencji „Transport w metropolii warszawskiej” Maciej Mysona, Dyrektor ds. rozwoju – rynek miejski w ZDG TOR, zaprezentuje wyniki tej analizy oraz plan działań na przyszłość.
Wydarzenie organizowane przez Urząd m.st. Warszawy oraz ZTM w Warszawie zgromadzi przedstawicieli JST i ekspertów, którzy wspólnie dyskutować będą o przyszłości transportu w regionie.
Wspólna komunikacja i jeden bilet w metropolii warszawskiej to wciąż marzenie, czy może już realna wizja?
Więcej o „Analizie możliwości integracji transportu autobusowego w metropolii warszawskiej” w artykule na portalu Transport Publiczny pt. „Warszawa: Jak ułatwić dojazd autobusami do stolicy?”