Co wspólnego mają Frankfurt nad Odrą, Zielona Góra, Cottbus czy Gorzów Wielkopolski z przyszłością europejskiego pogranicza?
Dla nas z miesiąca na miesiąc coraz więcej. Wspólnie z A2P2 architecture & planning przygotowujemy „Diagnozę terytorialną brandenbursko-lubuskiego obszaru powiązań”. Strategiczne opracowanie, które stanie się fundamentem dla wspólnej wizji rozwoju regionu po obu stronach Odry. Dokument tworzony jest w ramach projektu „BB-L Interconnection – Wizja wspólnego obszaru powiązań” finansowanego z programu INTERREG VI A Brandenburgia – Polska 2021–2027.
My już wiem, że granica na Odrze to nie tylko linia na mapie. To obszar skomplikowanych zależności przestrzennych, społecznych i gospodarczych, stad też analizujemy m.in.:
- strukturę ludności, migracje i demografię,
- poziom edukacji, dostępność usług, standard życia,
- aktywność gospodarczą i rynek pracy,
- sieć transportową i osadniczą,
- potencjał transgranicznych powiązań infrastrukturalnych.
W ramach przygotowania opracowania analizie poddane zostały już dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju przestrzennego i regionalnego oraz sytuacji społeczno-gospodarczej na obszarze powiązań. Obecnie przygotowujemy analizę czynników przestrzennych. Jej celem jest zidentyfikowanie wyzwań, potencjałów i barier rozwojowych wspólnego obszaru powiązań na poziomie regionalnym, powiatowym i w poszczególnych przypadkach w ujęciu lokalnym, ukazując spektrum przestrzennego zróżnicowania.

To wszystko po to, by stworzyć wspólny język planowania przestrzennego. Bo tylko znając potencjały i ograniczenia – można myśleć o przyszłości regionu jako o jednym, funkcjonalnym organizmie.