Sezon wakacyjny już blisko, zatem dylemat związany z transportem na wymarzony urlop też coraz bliżej. Samochód, autobus, pociąg, a może rower? Dla wielu to wybór jednorazowy, ale dla mieszkańców mniejszych miast i wsi to codzienna walka.
15 milionów Polaków doświadcza wykluczenia transportowego. W ciągu ostatnich pięciu lat ubyło 300 tysięcy kilometrów linii autobusowych. Prawie 26% sołectw (11 tys.) nie jest skomunikowanych transportem publicznym, kolejowym lub drogowym, z miejscowością gminną bez przesiadek. Te dane mówią same za siebie!
Maciej Mysona – Dyrektor ds. rozwoju – rynek miejski, wziął udział w zamkniętym spotkaniu eksperckim zorganizowanym przez Centrum Analiz Klub Jagielloński, Fundację Futura-Iuventa oraz Fundacja Instytut Reform. Temat? Ubóstwo transportowe.
Podczas gorącej debaty omówiono wpływ planowanych zmian na sektor transportu w ramach wdrażania systemu ETS2 oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego. Strategiczne wnioski z dyskusji:
- więcej inwestycji w regularne połączenia autobusowe, które są ważniejsze dla zrównoważonego rozwoju niż pojedyncze inwestycje w transport elektryczny;
- opracowanie narzędzi monitorujących stan transportu publicznego w celu podejmowania świadomych decyzji z zakresu rozwoju transportu;
- dofinansowania i wsparcie dla samorządów w celu tworzenia efektywnych i holistycznych rozwiązań transportowych redukujących zjawisko ubóstwa transportowego.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli wielu podmiotów, co pozwoliło na lepsze zrozumienie problemu i spojrzenie na niego z różnych perspektyw. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej dyskusji, ponieważ rozwiązanie problemów transportowych wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy wszystkich branż.
Spotkanie było tylko jednym z elementów większego projektu, którego produktem będzie raport o Społecznym Planie Klimatycznym. Trzymamy kciuki za produkt finalny i jego realny wpływ, również na temat wykluczenia transportowego